سلام ، به وب سایت شرکت کارا صنعت تیوان هونام خوش آمدید

ایجاد یکپارچگی در کلیه سطوح پروژه(طراحی،مهندسی،مهندسی خرید،اجراء و راه اندازی)

ساختار فرایند اجرایی نرم افزار کارا

ساختار فرایند اجرایی نرم افزار کارا

شرکت کارا صنعت تیوان هونام:

شركت كارا صنعت تيوان هونام با تكيه بر بيش از يك دهه دانش و تجربه مهندسان خود در صنايع نفت، گاز و

پتروشيمي نرمافزار جامع مديريتي، مهندسي و اجرائي متناسب با نيازها و چالشهاي شركتهاي فعال در پروژههاي

نفت و گاز توليد نموده است.

نرم افزار كارا بر اساس پايش و ثبت تجارب اجرائي پيمانكاران در پروژههاي مختلف صنعت نفت طراحي شده است و

به عنوان يكي از كاربردي ترين نرمافزارهاي موجود در ايران معرفي ميگردد.

موسسين اين شركت در سال ١٣٨٦ اولين نرمافزار تخصصي دفتر فني پايپينگ و كنترل كيفي را توليد و بكار گرفتند،

طي ١١ سال نسخه كاملي از راهحلهاي اجرائي را منطبق با استانداردهاي روز دنيا را با هدف يكپارچهسازي اطلاعات

پروژه و با استفاده از فناوري روز دنيا خلق كردهاند.

صنعت EPC كارا يك شركت غني از انرژي و هدف است و از نخستين شركتهاي فعال در توليد نرمافزارهاي تخصصي

نفت، گاز، پتروشيمي و صنايع وابسته ميباشد. ما با ارائه نرمافزار تخصصي خود براي نخستين بار در كشور روشهاي

نوين و منحصر به فردي را در راستاي حل مشكلات موجود در اين صنعت بكار گرفتهايم.

هدف اين شركت ضمن تضمين امنيت دادههاي فني مهندسي و اجرائي، افزايش بهرهوري نيروي انساني، صرفهجويي

اقتصادي، ايجاد چشم انداز و نگاهي نو در چالش برانگيزترين صنعت اين كشور ميباشد.

در نتيجه، ما يك استاندارد جديد براي مديريت پروژه و خدمات مشتري ايجاد كردهايم.

برنامههاي توسعه ما توسط بازخورد مشتري هدايت ميشود و به عنوان يك شريك در موفقيت شما، ما متعهد به ايجاد

راهحلهاي نوآورانه در اين صنعت ميباشيم كه شما را در عرصه فناوري و صنعت پيشگام ميسازد. ما تلاش ميكنيم

محصولات و خدمات خود را هر روز بهبود بخشيم و اين كار را با توسعه اتوماسيون كاربردي تحت وب و تلفن همراه

انجام ميدهيم كه مديريت پروژه را ساده و سادهتر ميكند

نرم افزار کارا چگونه کار میکند؟

هسته این سیستم بر پایه html یا صفحات وب با تکنولوژی پیشرفته .net طراحی شده است.

از نگاه نرم­افزاری، سیستم­های تحت iis که امن ­ترین سیستم ارائه دهنده وب و SQL Server به عنوان یکی از  امن­ترین بانک­های اطلاعاتی، بستر این نرم­افزار را فراهم نموده­اند.

تیم مجرب برنامه­ نویسی کارا علاوه بر موارد مذکور با استفاده از هوش مصنوعی امنیت پایگاه داده را در برابر هر گونه حک و حملات پیچیده تضمین می­کند.

سطوح دسترسی در این سیستم به شکل متنوعی طراحی شده است و با استفاده از پنل­ های مدیریتی این نرم­افزار می­توان سطح دسترسی کاربران را به هر فرم، گزارش یا جدول و برای چهار عملیات اصلی که شامل ثبت، ویرایش، حذف و مشاهده می­باشد را در قالب کارگروه تعریف نمود، سطوح دسترسی به صورت پویا بوده و به سادگی قابل افزایش، کاهش یا اصلاح می­باشد.

این نرم افزار به گونه ایی طراحی شده است که هر کدام از کاربران کارتابل ، منو و فرآیند کاری مختص به خود را داشته باشد ، ادمین سیستم به سادگی توانائی مدیریت و خصوصی سازی منوها را برای هر کاربر یا گروه دارا میباشد.

علاوه بر این نرم­افزار توانایی بررسی عملکرد کاربران، واحدها و تمامی فعالیت­ها را با توجه به ریز عملیات انجام شده دارد.

فرآيندهاي تحت پوشش نرم افزار كارا:

 •  
 • Project Management مديريت پروژه
  • کنترل پروژه

  ارتباط مستقیم نرم افزار با داده های کنترل پروژه بخش مهمی از فعالیت این سیستم میباشد ، بارگذاری داده های مختلف نظیر شکست پروژه (WBS) و برنامه زمانبندی برای کنترل و مقایسه پیشرفت پروژه بسیار حائز اهمیت است.

  خروجی های پویای نرم افزار کارا ، داده های مورد نیاز واحد کنترل پروژه برای صدور انواع گزارشات روزانه ، ماهانه ، دوره ایی و … در طول اجرای پروژه ، برای تمامی دیسیپلین ها تضمین مینماید.

  • قراردادها، کنترل هزینه

  یکی از مزایای یکپارچگی و تسریع فرآیند اسنادی پروژه ، مدیریت هرچه آسانتر قراردادها و پیمانکاران میباشد، مجموع فعالیت های ریز انجام شده در سیستم بصورت گزارشات کنترل کیفی ، موجب به روز بودن داده های مربوط به فعالیت اجرائی پیمانکاران در تمامی سطوح میگردد.

—————————————————————————————————————————————————————-


 • مدیریت سایت

کنترل و مدیریت جبهه ها کاری ، بخش های مالی ، اجرایی و پیمانکاران ارتباط نزدیکی با فرآیند اسنادی کارگاه دارد ، نرم افزار کارا به گونه ایی طراحی شده است که بتواند تمامی فعالیت ها در حال انجام پروژه را با نگاهی بالا دستی در اختیار مدیریت کارگاه قرار دهد. اشراف کامل در این امر موجب تسریع فرآیند تصمیم گیری میگردد.

 • مدیریت کلان پروژه Whole Project Management

نرم­افزار کارا به مدیران پروژه­ها این امکان را می­دهد که بدون محدودیت زمانی و مکانی به کلیه اطلاعات و گزارشات یک یا چند پروژه در حال اجرا دسترسی یابند.

بکارگیری این سیستم در پروژه کمک مهمی در راستای مدیریت کلان این صنعت می­باشد.

 • مهندسی Engineering

بهره­گیری از نرم­افزار کارا در این بخش موجب تسریع و سهولت دسترسی تمامی واحدهای پروژه به آخرین نسخه از مدارک مربوطه، کامنت­ ها، وضعیت مدارک و … خواهد شد.

این ماژول زیرساخت مورد نیاز محاسبه درصد پیشرفت تولید مدارک پروژه را فراهم می­نماید و گزارش­هایی از قبیل پیشرفت بر اساس گروه کاری، منطقه و … در اختیار مدیران قرار می­دهد.

 • مرکز اسناد C.C (Document Control Center)

تاکید کارفرمایان صنعت نفت و گاز بر اهمیت نظم و ساختار اسناد پروژه، بخش مرکز اسناد را به یک زیرساخت ضروری و استراتژیک برای کلیه پروژه های صنعتی تبدیل نموده است.

نرم­افزار کارا نیز با ارائه سیستم کارآمد مرکز اسناد خود که وظیفه مانیتورینگ و هندلینگ چرخه اسناد فنی و مهندسی پروژه را بر عهده دارد و ابزاری مهم را جهت مدیریت و کنترل پروژه در اختیار فعالان این صنعت می­گذارد. این ماژول توانایی الصاق و دسته­ بندی تصویر مدارک و پیوست آنها را به همراه درج تاریخ (شمسی و میلادی) دارد، از مزایای این سیستم می­توان به قابل دسترس بودن کلیه مدارک در هر کار گروه، ایجاد بایگانی دیجیتال و مدیریت اسناد پروژه اشاره کرد.

 • طراحی و مهندسی Engineering Document

بخش مهندسی وظیفه تولید و بررسی مدارک مهندسی را بر عهده دارد، عمده فعالیت این بخش دست ­گردانی و رفع ابهامات اسنادی می­باشد . نرم ­افزار کارا ضمن تسریع در فرآیندها ، بعنوان مرجع کاملی از تغییرات در مدارک پروژه محسوب میشود.

Procurement

 • مهندسی خرید Procurement

در بخش مهندسی خرید چالش­های اصلی گردش و ارتباط مدارک فی­ مابین کارفرما، واحدهای مهندسی، کمیسیون، بازرگانی و تامین ­کنندگان کالا می­باشد، این نرم­افزار با ثبت و پیگیری سابقه کلیه فعالیت­های مرتبط با قراردادها، چشم انداز کاملی از پیشرفت تامین متریال پروژه در اختیار مدیران می­­گذارد.

 • مدیریت خرید کالا Purchasing Management

این بخش شامل کمیسیون و بازرگانی می­باشد که فرآیند انتخاب وندورها ، برگزاری مناقصات، جلسات قراردادی، پیگیری­های اسنادی و صدور P.O را کنترل و مدیریت می­کند.

 • تسریع بخشی Expediting  

این بخش زیر مجموعه بازرگانی می­باشد و وظیفه کنترل  اجرای قرارداد تا رسیدن متریال به سایت را بر عهده دارد.

مدیریت انجام قراردادها در تسریع بخشی با استاندارد جهانی بازرگانی مطابقت داشته و نرم افزار با ایجاد یکپارچگی فیمابین کارتابل کاربران هرگروه ، مدارک مربوط به قراردادها و مکاتبات فیمابین وندور و مهندسی ، مکانیزه شدن این بخش را تضمین مینماید.

 • حمل و نقل Material Tracking

بررسی دقیق موقعیت کالای ساخته شده و ارسالی اهمیت بسزایی در برنامه­ریزی و مدیریت پروژه دارد.

بخش مهندسی خرید با بکار گیری ماژول حمل و نقل بخش نهایی این فرآیند را تکمیل مینماید و در انجام امور حمل و نقل ، ترخیص و تحویل کالا به سایت تمرکز بیشتری خواهد داشت.

 • انبارها Warehouses

تامین متریال پروژه در شرایط کنونی کشور یکی از پیچیده ­ترین فعالیت­ها در پروژه می­باشد که این موضوع اهمیت حفظ، تخصیص و استفاده صحیح از متریال را دو چندان می­کند.

نرم­افزار کارا با استفاده از یکپارچگی خود در فرآیند EPC، دقت بسیار بالایی را در کنترل متریال پروژه دارا می­باشد. داده­های این بخش مستقیماً از بخش­های مهندسی و مهندسی خرید تغذیه شده و با بکارگیری فرآیند خودکار ایجاد جبهه کار در دفاتر فنی، تقریباً کلیه فرآیند تخصیص و تحویل متریال بصورت خودکار انجام می­گردد.

بهره­گیری از سیستم هوشمند بالانس و تخصیص متریال، اهمیت بسزایی در حفظ و استفاده بهینه متریال در سایت خواهد داشت که این امر موجب جلوگیری از هدر رفت متریال و صرفه­ جویی در هزینه ­های پروژه می­شود.

 •  
 • اجراء Construction
 • مرکز اسناد سایت Site Document Control Center

یکپارچگی داده­ها در نرم­افزار کارا موجب تسریع و سهولت جابجایی و ارسال مدارک بخش مهندسی به سایت و همچنین تسریع روند پاسخگوئی به سوالات مطروحه (TQ) از طرف سایت می­گردد. این ماژول ضمن تضمین ارائه آخرین رویژن هر مدرک در تمامی سطوح نرم افزار ، کلیه سوابق و گزارشات مربوط به مدارک را در اختیار کاربران قرار می­دهد.

 • دفاتر کنترل کیفی QC / QA

در واقع گزارشات پیشرفت پروژه ماحصل فرآیند این بخش می­باشد که شامل بازرسی و تحویل کار می­گردد.

احجام کلیه دیسیپلین­ ها که توسط دفاتر فنی بارگذاری و مدیریت می­شود پس از ساخت، نصب یا دیگر فرآیندهای اجرائی بوسیله QC Form ها به تایید بازرسان مربوطه می­رسد.

به روز بودن فعالیت­های این بخش اهمیت بسزائی در کنترل هزینه، پیشبرد و مدیریت کار دارد.

 • دفتر فنی سیویل Civil T.O

با توجه به اینکه این بخش از اولین دیسیپلین ­های مستقر در  کارگاه می­باشد، قطعاً مشکلات بیشتری  بابت ایجاد روند کار و تجهیز کارگاه پیشرو دارد. این نرم­افزار با فراهم ساختن زیر ساخت مورد نیاز اسناد کارگاهی همگام با شروع پروژه، موجب تسریع فرآیند تجهیز کارگاه و شروع فرآیند اجراء می­گردد.

محاسبه و  برآورد دقیق احجام و متریال مصرفی مطابق  با محاسبات دفتر فنی، درخواست متریال، ثبت و صدور دستور کار و  کنترل پیمانکاران بخشی از خدماتی است که کاربران می­توان از آن بهره­مند شوند.

تعریف دسته بندی برای بی نهایت زیر مجموعه و انتخاب ITP اختصاصی برای هر دسته از فعالیت ها، تجربه جدیدی از مدیریت اجرائی کار را در اختیار کاربران قرار میدهد.

ماژول مشترک پایپینگ سیویل ، فرآیندهای UG را از منهول به منهول به سادگی مدیریت میکند و باعث ایجاد هماهنگی 100 درصدی فیمابین واحدهای اجرائی میشود. این امر موجب تسریع فرآیندهای خاک برداری تا لوله گذاری ، تست تا بک فیل میگردد.

 • دفتر فنی پایپینگ Piping T.O

پیشتر در پروژه ها برای مدیریت اسناد مهم این بخش از کار نفر ساعت و زمان بسیار زیادی هزینه میشده، نرم افزار کارا با نگاهی دقیق به این مبحث کلان و خلق راهکارهایی عملی و منحصر به فرد ، ضمن تسریع فرآیند کلی اجرائی پایپینگ ، بعنوان بازوی قدرتمند مدیریت کارگاه بشمار میرود.

 • راهکارهای این شرکت توانسته تا 90% از مبحث Data Entry در بخش پایپینگ را حذف و مکانیزه نماید.
 • سرجوشگذاری و ثبت کلیه آیتم های مربوط به آیزومتریک نظیر Iso Detail و MTO بصورت کاملا خودکار.

تهیه فرانت خودکار و هدفمند از قابلیت های ویژه این نرم افزار: برای مثال متریال موجود یا موقت (که بوسیله فایل وارد سیستم می شود) ، مطابق با اولویت مورد نیاز شرکت ، یا هدف از پیش تعیین شده سیستم تهیه می گردد،

 • در این فرآیند تمامی جوانب بصورت هوشمند بررسی شده و صرفاً آیتم های خاص به صورت دستی توسط کاربر اصلاح می گردد.

نرم افزار بطور خودکار بالانس متریال فرانت ثبت شده را انجام می دهد و حواله متریال جهت مراجعه به انبار کالا صادر مینماید، همچنین متریال و اسپول مورد نیاز جهت نصب در سایت کنترل می گردد و در انتها خروجی آیزومتریکهای مورد نیاز دستور کار اعلام شده با آخرین رویژن به صورت فایل، ترنسمیتال و پرینت در اختیار کاربر قرار می گیرد. یکی از نکات کلیدی در روند اجرائی کار ثبت تعداد بی نهایت Hold Point با تعریف سیستمی و به صورت توضیحات در مورد سرجوش، خط یا تست پکیج و … می باشد.

 • دفتر فنی مکانیکال Mechanical T.O
 • مدیریت ساخت و نصب استراکچر Steel Structure
  • کنترل مدارک دریافتی و ارسالی DCC STRC
  • بارگذاری کلیه قطعات مربوطه توسط فایل
  • کنترل ورودی قطعات تولیدی به سایت
  • درخواست متریال مصرفی
  • تولید فرانت کاری برای پیمانکاران ساخت و نصب
 • مدیریت نصب تجهیزات
  • بارگذاری داده­های کلیه تجهیزات ثابت و روتاری (درصورت استفاده از نرم­افزار EPC با توجه به پیشرفت طراحی و مهندسی داده­ها در سیستم اجراء به روز رسانی می­گردد).
  • مدیریت قطعات یدکی (Spare Part) و متعلقات تجهیزات
  • مدیریت نصب Ladder & Platform و Internal
 • دفتر فنی برق و ابزار دقیق Electrical & Instrument T.O

برخورداری از یکپارچگی سیستم در این دیسیپلین نیز بسیار ملموس است ، استفاده از سیستم های کدینگ ، دریافت مدارک ، چرخه اسناد ، انبار ،صدور دستور کار ، بالانس های مختلف و ITP مربوطه تاثیر چشمگیری در مدیریت و سرعت اجرای این بخش دارد.

 • رنگ و عایق Paint & Insulation

محاسبه پوشش ، سندبلاست ، سطح رنگ و عایق به صورت خودکار و همچنین توانایی ثبت عایق خاص برای قسمتی از خطوط یا تجهیزات و همچنین توانایی ثبت رنگ، متریال مورد نیاز، تنوع رنگی و ضخامت هر لایه از دیگر مزایای این برنامه می باشد.

 • تست پکیج Test Package & Reinstatement

نقطه همگام سازی تمامی دیسیپلین های اجرائی سایت و به نوعی بخش هماهنگی ، جامعیت داده های اجرائی برای بهره گیری در این بخش بسیار حائز اهمیت است ، نرم افزار کارا استانداردهای جدیدی را در این بخش تعریف نموده است که فرآیند کار اسنادی و برنامه ریزی اجرائی را بطور معجزه آسائی هدفمند و مکانیزه مینماید .

 • پیش ­راه ­اندازی pre- Commissioning  

وجود سیستم یکپارچه در کارگاه ، بخش پیش راه اندازی را از نظر تمامی داده های مورد نیاز تامین مینماید ، لینک تمامی اطلاعات مربوط به تجهیزات ، خطوط ، Special Item ها ، سوابق اسنادی و گزارشات مربوطه در اختیار این بخش قرار میگیرد و در سایر سطوح قابل استناد و استفاده میباشد.

 • نگاه فرآیندی به ماژول کنترل مدارک مهندسی
 • ثبت و مدیریت MDR :

آخرین نسخه MDR به همراه تاریخچه تغییرات آن، محور اصلی فرآیند کار با بخش مهندسی سیستم است.

 • بارگذاری ، ورود MDR از Excel و ایجاد خروجی به فایل: Excel

در اغلب شرکتها، لیست مدارک و همچین لیست مدارک پایه (Basic) به صورت اولیه در فایل اکسل ایجاد میشود. در این صورت به راحتی میتوان این مدارک را به سیستم به صورت اتوماتیک وارد کرد. ویزارد طراحی شده برای این بخش امکان تعیین نقش ستونهای فایل در اطلاعات ایمپورت شده، تنظیمات پلن مدارک، و نقش کردن مدارک به صورت اتوماتیک به سطوح WBS را به کاربر میدهد.

 • انطباق خودکار و دستی MDR با WBS:

برای ایجاد امکان گزارش گیری از پارامترهای مختلف در سطوح WBS و همچنین امکان ایجاد انطباق با بخشهای ساخت، خرید و راه اندازی برای پروژه های EPC این امکان وجود دارد که کاربر بر اساس پارامترهای مدرک بتواند مدارک را به فعالیتهای زیر مجموعه سطوح WBS الصاق کند.

همچنین امکان انتخاب گروهی بر اساس پارامترهای مختلف و یا انتخاب دستی مدارک و الصاق دلخواه آنها به فعالیتهای WBS نیز در سیستم دیده شده تا در صورتی که نتوان بر اساس پارامترهای مدارک این الصاق را به صورت خودکار و سیستمی انجام داد.

 • تعیین چرخه‌ های گردش کار برای هر مدرک:

فرآیند تهیه مدارک مهندسی و تکمیل تدریجی آنها بوسیله چرخه های کاری تعریف شده برای این اسناد صورت میگیرد.

 • ثبت میزان پیشرفت مدرک به صورت خودکار یا دستی:

نرم افزار مدیریت مدارک مهندسی میتواند بر اساس چرخه تعیین شده برای مدرک، در هر مرحله به اختصاص پیشرفت به صورت اتوماتیک و یا اجازه به کاربر به ورود پیشرفت در بازه تعیین شده اقدام کند. با این شیوه با پیشرفت مدرک در چرخه تولید و تایید تدریجی، تمامی گزارشات حاوی اطلاعات پیشرفت مدارک و پروژه به روز میگردد.

 • مدیریت مرسوله ها (Transmittals) :

مرسوله ها یا ترنسمیتالها از مجموعه مدارک آماده ارسال است که میتواند شامل مدارک تکمیلی و همچنین کاور نامه باشد. آماده بودن مدرک جهت الصاق به ترنسمیتال در سیستم به صورت اتوماتیک و با توجه به وضعیت چرخه مدرک مشخص میشود و کاربر میتواند به راحتی و با انتخاب مدارک آماده ارسال مرسوله را آماده کند

. شماره گذاری ترنسمیتال های یک پروژه نیز بر اساس روشهای شماره گذاری تعیین شده در قرارداد در ابتدای پروژه و در بخش مدیریت روشهای شماره گذاری تعیین میگردد. با استفاده از این روش امکان رخداد هر گونه اشتباه به حداقل میرسد.

 • امکان ثبت نسخه‌ های مختلف مدارک و شماره گذاری ویرایش ها (Revision) :

اطلاعات نسخه های مختلف مدارک به همراه فایلهای اصلی آنها نگهداری شده و در هر زمان بر اساس نقش فرد قابل دسترس خواهد بود. مدیریت فایلهای منبع نقشه ها و مدارک بر عهده بخش کنترل اسناد نهاده شده است. بعلاوه با ایجاد تنظیمات لازم در چرخه مدرک میتوان به صورت خودکار با هر بار ورود مدرک به مرحله خاصی از چرخه مدرک و یا چرخه داخلی ارجاعات میتوان به باز نشانی مقدار شماره ویرایش مدرک و شماره ویرایش داخلی آن کرد.

 • مدیریت ارجاعات داخلی :

مراحل چرخه های طراحی شده برای مدارک مهندسی، در بخش مدیریت چرخه های کاری امکان گنجانده شدن چرخه داخلی در خود را دارند. بدین معنی که کاربر میتواند تعیین کند که در مرحله یا مراحلی از مجموع مراحل یک چرخه، مدرک امکان ورود به چرخه ارجاع داخلی را دارد. در این صورت برای مثال مدرک میتواند برای بازبینی به دیسیپلین مربوطه مدرک ارجاع شود.

 • امکان ثبت نفر ساعت استفاده شده برای هر مدرک:

ثبت نفر ساعت -به صورت مستقیم و یا از طریق تایم شیت (TimeSheet)- میتواند بر روی مدرک انجام شود. در این صورت امکان محاسبه هزینه و نفر ساعت در سطوح مختلف WBS، بر اساس دسیپلین و کلاس مدرک ، فراهم میگردد.

 • ارجاع به واحدهای خرید و ساخت:

پویایی امکانات این بخش این امکان را میدهد که مدارک در مراحل مورد نظر از چرخه تکمیل در اختیار افراد تیم خرید و یا مهندسی قرار گیرند. در این حالت این افراد این مدارک را در کارتابل خود مشاهده کرده و در صورت موجود بودن ماژول پیام رسان در سیستم نصب شده این موضوع از طریق SMS و یا email به اطلاع آنها خواهد رسید.

 • شماره گذاری اتوماتیک مدارک بر اساس Numbering Procedure :

شماره گذاری مدارک بوسیله بخش مدیریت روشهای شماره گذاری انجام می­شود. با استفاده از این امکان میتوانید در ابتدای پروژه Numbering Procedure های قرارداد را در سیستم وارد و پس از آن نرم افزار تولید اتوماتیک و یا دستی آنها را مدیریت خواهد کرد.

 • نگاه فرآیندی به ماژول مهندسی خرید
 • ثبت و مدیریت MR :

پس از تعریف مشخصات کلی MR ، بارگذاری محتویات آن امکان پذیر میباشد و اولین داده های بخش کنترل متریال در این مرحله شکل میگیرد.

پیگیری  ، بررسی ، ایجاد تغییر در رویژن یا ماهیت MR های صادر شده به سهولت در سیستم امکان پذیر میباشد .

استفاده از سیستم کدینگ نرم افزار کارا تاثیر بسزائی در سرعت ثبت و بارگذاری اطلاعات متریال دارد.

 • کمیسیون معاملات ، مناقصات و انتخاب وندور :

قابلیت بارگذاری ، ثبت و دسته بندی اطلاعات تامین کنندگان

صف هوشمند MR های ارجاع شده به واحد کمیسیون

لیست پیشنهادی از تامین کنندگان با توجه به ماهیت MR های تائید شده

انتخاب وندور ، اعلام برنده ، ارجاع به بخش بازرگانی

 • ثبت و مدیریت O :

پس از تعریف مشخصات کلی P.O ، بارگذاری محتویات آن امکان پذیر میباشد

برای سهولت بیشتر کار بارگذاری و ثبت اطلاعات PO به چند روش در سیستم تعبیه شده است (استفاده از MR ، استفاده از اطلاعات بخش کمیسیون ، بارگذاری بوسیله فایل اکسل و ثبت بصورت دستی )

پس از بارگذاری یا ورود اطلاعات در این بخش اولین سطح از بالانس متریال پروژه قابل رویت و گزارشگیری میباشد.

 • بازرسی ساخت و تامین کالا Vendor Inspection Report  :

این بخش پس از دریافت و بارگذاری مدارک و ITP  مربوط به قرارداد از تامین کننده فعال میشود

مدیریت درخواستهای بازرسی مطابق با ITP مربوط به هر قرارداد و سیستم یکپارچه ثبت گزارشات بازرسی با توجه به یکپارچگی داده های مربوط به همان قرارداد به سهولت امکان پذیر میباشد.

 • ثبت و مدیریت Packing List :

بعد از اتمام عملیات بازرسی و تایید متریال Packing list  مربوط به هر قرارداد قابل بارگذاری و ثبت در سیستم میباشد ، همچنین میتوان با استفاده از آیتم های هر قرارداد نسبت به صدور Packing List اقدام نمود.

همزمان با صدور Packing List میتوان با درج ETA تاریخ دریافت متریال در انبار سایت را اطلاع رسانی نمود.

Packing List های صادر شده بصورت خودکار در لیست متریال های آمادهMRS  انبار قرار خواهد گرفت و بصورت اعلان از طریق  Email یا  SMSبه اطلاع افراد مربوطه میرسد.

 • ثبت و مدیریت MRS :

پس از صدور Packing List و دریافت فیزیکی کالا در سایت کنترل و پیگیری آن بعهده انبار کالای پروژه میباشد که در بخش انبار متریال بصورت کامل توضیح داده شده است.

 • نگاه فرآیندی اجراء

فرآیند ساخت با تجهیز کارگاه شروع می­شود ، پیاده سازی بخش اسنادی همزمان با تجهیز کارگاه تاثیر چشمگیری بر روند اجرائی میگذارد و موجب تسریع آن میگردد.

 دفاتر فنی ، مهندسی و بازرسی با توجه به پیشرفت پروژه پیاده­سازی می­شوند و شامل فرآیندهای زیر میباشد :

 • استقرار واحد DCC سایت
 • تهیه دستورالعمل و چارت کلی گردش مدارک سایت
 • تعریف فرآیند دست­ گردانی مدارک در نرم­افزار
 • باگذاری و ثبتMDR پروژه و دریافت مدارک مطابق با آن
 • توزیع مدارک بوسیله ترنسمیتال به دیسیپلین ­های مختلف (ارسال به کارتابل های کاربران)

 

 • انبار متریال
 • تهیه و ساخت دستورالعمل بازرسی، کنترل و توزیع متریال پروژه در سایت
 • تهیه چارت پرسنل و تحویل دهی کار و تنفیذ اختیار آنها.
 • ایجاد دسترسی مرتبط با فعالیت پرسنل و ورود داده­های پایه­ ای مربوطه .
 • دستور العمل­ها و ساخت گزارشات در نرم­افزار.
 • تقسیم­بندی و شماره ­گذاری محیط انبار جهت تعریف در نرم­افزار.
 • دریافت ETA از تامین­ کننده/ دریافت Packing List(P.L) و ورود به سیستم از طریق بارگذاری.

(در صورت استفاده از نرم­افزار یکپارچه EPC ، P.L ها بصورت خودکار و پس از ثبت توسط اکسپدایتور، بوسیله انبار قابل مشاهده و پیگیری می­باشد.)

 • دریافت و کنترل متریال مطابق با L ها ، صدور MRS و گزارش­های OPI و OSD ، ورود نتیجه گزارش­های تایید شده توسط کاربر مربوطه.
 • موجودی انبار به صورت خودکار برای دفاتر فنی مربوط به هر متریال به روز رسانی می­شود.
 • دفاتر فنی هر بخش متناسب با نیاز پیمانکارهای فعال نسبت به صدور دستور کار و MIV اقدام می­نمایند.
 • بالانس متریال بشکل مرسوم بر مبنای اسناد موجود مانند MIV و MRV و …
 • این نرم­افزار محاسبه بالانس متریال را بر مبنای گزارشات روزانه و به صورت لحظه­ای انجام می­دهد. این بدین معناست که سیستم به راحتی بالانس متریال به روز شده را با حداقل خطا بصورت گزارش، فایل و … مهیا می­کند.
 • دفتر فنی سیویل Civil T.O
 • تهیه چارت دفتر فنی و تعریف افراد و سطوح دسترسی در نرم­افزار
 • تهیه مدارک و گزارشات مربوط به پروژه
 • دریافت مدارک ارسالی مهندسی از واحد DCC، ورود داده بوسیله فایل­های اکسل
 • برآورد و محاسبه دقیق احجام و بروزرسانی جزئیات روی لیست پایه ایی نرم­افزار
 • تعریف تگ ها ، گزارشات مورد نیاز و گردش کار پایپینگ سیویل ، شروع و کنترل فعالیت ها
 • معرفی انبارها، سیلو ها، تعریف قراردادها و … در سیستم.
 • صدور درخواست متریال با توجه به احجام وارد شده توسط سیستم.
 • صدور دستور کار اجرائی برای پیمانکاران بعلاوه درخواست متریال توسط سیستم با توجه به اولویت­های کارگاه.
 • دفتر فنی پایپینگ Piping T.O
 • تهیه چارت دفتر فنی و تعریف نفرات و دسترسی آنها در نرم افزار.
 • دریافت مدارک مربوط به پروژه نظیر: پلان­ ها ، نقشه­ ها ، آیزومتریکها و … توسط DCC دفتر فنی.
 • ورود داده­ هایی نظیر Joint History و MTO به صورت خودکار از PDF یا IDF (خروجی PDMS) ، مدارک دریافتی به وسیله ماژول PDF Reader نرم­افزار و بارگذاری PDF های حاوی سرجوش­گذاری خام در سیستم.
 • بررسی و اعمال تغییرات روی PDF های بارگذاری شده توسط کاربر مربوطه در بخش Piping صورت می­پذیرد و به صورت خودکار اطلاعات سرجوش­ها در سیستم اصلاح می­گردد.
 • کاربران با بررسی حیطه کاری هر پیمانکار و متریال موجود در انبار یا L هایی که هنوز به سایت نرسیده است نسبت به صدور Work Order اقدام می­نماید.
 • تهیه دستور کار (Issue Work Order):

زیر سیستم تهیه جبهه کاری اجرایی پیمانکاران یکی از مهم­ترین دستاوردهای شرکت کارا است ، که به سادگی و با انجام تنظیمات اولیه قابل اجرا میباشد، فرآیند صدور دستور کار بشرح ذیل میباشد:

 • گرفتن اطلاعات از Joint ها
 • All Joint From Database: تمامی سرجوش­های موجود در سیستم جهت Front استفاده می­شود.
 • Shop Joint: فقط سرجوش­های شاپ را بررسی کند.
 • Field joint: فقط سرجوش­های فیلد را بررسی کند.
 • Package Wise: فقط سرجوش­هایی که شماره پکیج برای آنها ثبت شده است بررسی می شود.
 • Load File: در صورت نیاز می­توان یک فایل Excelرا به سیستم داده و بررسی آن را به عهده سیستم گذاشت.
 • گرفتن اطلاعات متریال
 • All available material in database: بررسی متریال موجود در سیستم بر مبنای اسناد و بدست آوردن متریال موجود در انبار و استفاده از آن جهت تهیه Front.
 • Load File: در صورت نیاز می­توان یک فایل Excel از متریال مشخص را به سیستم داده و بررسی آن را به عهده سیستم گذاشت. (از این قسمت می­توان جهت استفاده از متریال مشخص یا فریز شده یا متریالی که هنوز به دست ما نرسیده استفاده کرد.)
 • انتخاب نوع فرآیند
 • Fast: بررسی Front بدون در نظر گرفتن بهترین حالت.
 • Divided Package: بررسی بر اساس پکیج به صورتی که بیشترین پکیج را آزاد کند.
 • Divided Line: بررسی به صورتی که بتواند بیشترین خطوط را تکمیل کند.
 • Search unit/Train: اولویت Train انتخاب شده را انجام دهد.
 • تنظیمات
 • Check Hold point before Order :بررسی نقاط غیر قابل کار بر مبنای اسناد(مثلاً وجود FSQ در این خط که برطرف نشده)
 • Only full spool work order :فقط تهیه Front اسپول به صورت کامل(در صورت نیاز می­تواند اسپول ناقص نیز Front دهد)
 • Front under 2”: بررسی Front سایزهای زیر 2”
 • لازم به ذکر است سیستم بعد از اتمام کار تهیه دستور کار تمامی اسناد بررسی شده را به صورت یک فایل Excel تهیه و جهت بهره­برداری ارسال می­کند. در فایل ارائه شده یک ستون وضعیت تجهیزات متصل به این سرجوش را نشان می­دهد و نمایانگر قابل کار بودن این سرجوش است. (بررسی تجهیزات و ارتباط آنها با پایپینگ و تست پکیج در این سیستم روشی ابتکاری و منحصر به فرد بوده که در زمان تهیه دستور کار، تکمیل تست پکیج، Reinstatement ، Box-up و Pre-Commissioningبا دقت بالا قابل استفاده می­باشد.)
 • همزمان با صدور Work Order ، متریال مورد نیاز آن در انبار برای پیمانکار مربوطه به صورت Reserve در آمده و MIV ها به علاوه Cutting List لوله­ها نیز صادر و به پیمانکار تحویل می­گردد.
 • برخی از نوآوری­های شرکت کارا در حوضه پایپینگ
  • سیستم هوشمند پیمایش خطوط

کارا با استفاده از هوش مصنوعی خود قابلیت پیمایش تمامی خطوط، از نازل تجهیز تا انتهای لوپ مورد نظر را بر اساس اولویت کاربر (پکیج وایز، لاین وایز و …) را دارد.

 • تشخیص ارتباط بین سرجوش­ها

کارا با استفاده از هوش مصنوعی به راحتی توانایی تشخیص ارتباط میان سرجوش­ها و متریال استفاده شده و همچنین تست پکیج مربوطه را دارد، که این امر قابلیت تشخیص جبهه کاری با بالاترین درصد پیشرفت کار را در کمترین زمان ممکن امکان­پذیر می­نماید.

 • تهیه لوپ ­بندی تست پکیج­ها

کارا لوپ ­بندی تست پکیج­ها را بصورت خودکار انجام می­دهد و به صورت پیشنهادی در سیستم ثبت می­کند.

 • رنگ و عایق خطوط

محاسبه پوشش و سطح رنگ به صورت خودکار و توانایی ثبت عایق خاص برای قسمتی از خط و همچنین توانایی ثبت رنگ، متریال مورد نیاز، تنوع رنگی و ضخامت هر لایه از دیگر مزایای این برنامه می­باشد.

کنترل و درخواست متریال، صدور دستور کار برای پیمانکارن مختلف از دیگر مزایای این بخش میباشد.

 • تشخیص ارتباط بین تجهیزات و پایپینگ

کارا به صورت خودکار ارتباط میان تجهیزات را یافته و در هنگام تهیه دستور کار سایت (Field Front) و تکمیل تست پکیج­ها تا مرحله Reinstatement و Box up تجهیزات از آنها استفاده می­نماید.

 • اتصال به تجهیزات و اینترفیس ­های بین کارگاهی به صورت هوشمند:

معرفی تجهیزات سایت با وارد کردن یک سرجوش پاییپینگ متصل به تجهیز انجام می­شود و نرم­افزار مابقی سرجوش­ها را از نظر قابلیت انجام کار بررسی می­کند.

 • سرجوش­گذاری آیزومتریکهای (Piping, Support):
 • سرجوش­گذاری روی نسخه دیجیتال (PDF) انجام می­شود و نرم­افزار بصورت خودکار سرجوش­ها را وارد سیستم می­نماید.
  • آیزومتریک­ها پس از سرجوش­گذاری قابلیت هرگونه تغییرات توسط کاربر را به وسیله ماژول انحصاری کارا دارند و داده­ هایی نظیر MTO و … بصورت خودکار در سیستم اطلاح می­گردد.
  • سرجوش­ هایی که ماهیت نصب دارند (فلنج، بولت ، گسکت و …) ، دیتای این سرجوش­ها در راستای کنترل و نصب متریال مورد استفاده قرار می­گیرد.
  • نمایش متریال دو طرف هر سرجوش در آیزومتریک­ها و ثبت آنها در جوینت هیستوری که باعث کنترل دقیق متریال و صدور خودکار گزارشات Material Traceability در پروژه می­گردد.
 • دفتر فنی ساپورت Piping Support T.O
 • تعریف کاربران و منو های اختصاصی در نرم افزار
 • تهیه چارت گردش کار ، ساخت و تایید گزارشات مربوطه
 • دریافت استاندارد ها و ساپورت لیست بوسیله ترنسمیتال تحت نرم افزار
 • سرجوشگذاری ساپورتها بر روی آیزومتریک PDF بصورت خودکار در نرم افزار
 • اصلاح ، حذف یا اضافه کردن سرجوش تحت محیط نرم افزار توسط کاربر و ثبت داده ها بصورت خودکار
 • انجام Takeoff بصورت پیشفرض هر تگ در برنامه و سهولت دسترسی و اصلاح .(قابلیت ورود توسط فایل اکسل)
 • محاسبه متریال به تفکیک Area/Unit/Train/Support List و صدور درخواست بصورت خودکار توسط نرم افزار
 • صدور دستور کار برای شاپ های متعدد ساخت بعلاوه مدارک دریافت متریال MIV
 • کنترل پیمانکاران ، متریال مصرفی و روند ساخت بصورت گزارشات متعدد بوسیله نتیجه گزارشات بازرسی
 • تحویل دهی نهایی ساپورت های ساخته شده و انبارش آنها توسط انبار کارگاه بر اساس Support Tag و به روز رسانی خودکار بالانس متریال انبار ساپورتهای آماده نصب
 • صدور دستور کار نصب ساپورت بر اساس اولویت تعیین شده توسط کاربر و بررسی پیشرفت و نصب پایپینگ
 • کنترل کامل بر پیمانکاران و مدیریت نصب با استفاده از گزارشات کنترل کیفی

 

 • تست پکیج و Reinstatement
 • تهیه چارت پرسنلی دفتر اسناد و اجرای تست پکیج
 • تعریف کاربران مطابق با شرح وظایف در نرم افزار و ساخت منو های اختصاصی
 • تهیه فلو چارت گردش تست پکیج در دیسیپلین های مختلف و تعریف آن در نرم افزار جهت استفاده از زیر سیستم Package Cycle (این بخش بصورت پویا طراحی شده و ادمین سیستم را قادر میسازد به سادگی کارتابل ها مدیریت نماید)
 • تعریف شماره پکیج ها بر اساس ITP وارد شده و اضافه نمودن خطوط و سرجوشها به آن در سیستم توسط کاربران
 • ساخت تست پکیج بصورت کاملا خودکار بعلاوه تمامی فرمتها و آیزو متریکهای مورد نیاز
 • اطلاعات پکیج (اطلاعات کلی پکیج ها از جمله اینچ متر، حجم آبگیری جهت تست هیدرواستاتیک، آخرین موقعیت پکیج و یا کپی پکیج و درصد پیشرفت پکیج ها و … به صورت خودکار محاسبه ، نمایش و استفاده میشود.
 • محاسبه کار باقیمانده NDT , PWHT بر اساس Request
 • وضعیت خطوط پکیج بر اساس درصد (مقدار عملیات هایQCکه هنوز انجام نشده است به صورت لاین وایز)
 • صدور History Sheet پکیج جهت Line Check مورد نیاز WJCS بصورت آنی مطابق با آخرین تغییرات
 • کنترل Shortage متریال پکیج ها تا مرحله Reinstatement (به صورت خودکار)
 • مدیریت FIN های صادر شده جهت پکیج ها و وضعیت آنها (به صورت خودکار)
 • کنترل وضعیت مدارک پکیج ها از نظر به روز بودن رویژن، FSQ و … (به صورت خودکار)
 • کنترل وضعیت نصب ساپورت های پکیج (ساپورت های هر پکیج به صورت خودکار شناسایی می شوند.)
 • باقیمانده جوینت های نصبی (غیر جوشی) که باید نصب شوند. (به صورت خودکار)
 • جابجایی های پکیج طبق ترنسمیتال های تهیه شده در سیستم (مثلاً پکیج در QC متوقف شده است یا …)
 • ثبت کنترل و پیگیری پانچ های وارد شده برای هر پکیج
 • دسته بندی و هدف گذاری تست پکیج ها بر اساس پیمانکار ، راه اندازی و یا انتخاب کارگاه برای مدیریت بیشتر و گزارش گیری یا برگذاری جلسات تخصصی اجرایی
 • با استفاده از بخش Package Monitoring میتوان کلیه اطلاعات ، مدارک و نیازهای هر پکیج را مشاهده ، بررسی و اصلاح نمود
 • استفاده از ماژول تخصصی کارا جهت کنترل، برنامه ریزی ، پیگیری و برگذاری جلسات کارگاهی Test Package & Reinstatement
 • سیستم مدیریت ادوات تست هیدرواستاتیک ، مثلا نرم افزار گیج ها (Gauge) را از نظر دفعات استفاده یا مدت مجوز بررسی و برای تست های بعد پیشنهاد مینماید.
 • دفاتر کنترل کیفی QA/QC
 • QC Piping
  • تهیه چارت پرسنل و تعریف کاربران در سیستم و ساخت منو های اختصاصی
  • دریافت مدارک کنترل کیفی و فنی توسط مدیر واحد و ارجاع به کارتابل کارشناس مربوطه
  • تغییرات در فرمتهای موجود یا اضافه نمودن فرمتها مطابق با استانداردهای پروژه
  • آماده سازی فلو چارت تحویل گیری و تحویل دهی کار و تعریف در نرم افزار
  • بارگذاری و انتخاب داده های PQR, WPS, PMS پروژه در نرم افزار و انتخاب استاندارد های موجود.
  • محاسبه و درخواست فیلر و الکترود مصرفی و مورد نیاز کارگاه ، بصورت هوشمند انجام میپذیرد.
  • شروع فرآیند تست جوشکار و تخصیص متریال (Test Piece) به صورت خودکار برای هر پیمانکار
  • صدور WQT, Test Form و WPQ توسط نرم افزار
  • ثبت و گزارش­گیری از فرآیند (Weld Draft , Fit up Draft) توسط پیمانکاران ، ساخت ثبت و پیگیری FIN بصورت کاملا هوشمند و سیستم دو محوری در تمامی گزارشات :

نرم­افزار هر کدام از گزارش های کنترل کیفی را در دو بخش درفت و اصلی با سطح دسترسی اختصاصی صادر می­کند. در نتیجه به راحتی و با اطمینان کامل می­توان پنل مخصوص صدور گزارش را در اختیار گروه زیر مجموعه (پیمانکار) قرار داد.

 • تایید فرآیند (Weld Draft, Fit up Draft) توسط کارفرما/ نظارت و گزارش­گیری از فرآیند (Weld Original, Fit up Original) “در صورت تمایل میتوان از زیر سیستم امضای الکترونیک کارا در این بخش استفاده نمود”
 • مارک آپ خودکار: نرم­افزار با استفاده از هوش مصنوعی خود هر سرجوش را پس از صدور گزارش فیتاپ در PDF آیزومتریک مربوطه مارک آپ می­کند. (آخرین رویژن تمامی آیزومتریک­های ذخیره شده روی سرورهای شرکت کاملا پویا می­باشند و در تمامی منو های سیستم قابل دسترسی می­باشند.)
 • نرم­ افزار به صورت منطقه­ای اسپول­ها را مدیریت و تفکیک می­کند، برای مثال: زمان ساخت، ارسال برای پیمانکار، جابجایی از یک یارد به یارد دیگر، انتقال به سایت، جانمائی در سایت و در نهایت نصب.
 • صدورSpool Release و مشاهده وضعیت اسپول ها به ازای هر پیمانکار ساخت با بررسی موارد ذیل :
  • فیتاپ و جوش
  • بالانس NDT
  • تنش زدایی در صورت نیاز
 • قابلیت مدیریت همزمان چند پیمانکار ساخت و نصب
 • ثبت گزارشات NDT و فرآیند خودکار پیگیری سرجوش­های تعمیری

این نرم­افزار با توجه به ماهیت کار دفتر فنی و QC، جوینت هیستوری این واحدها را به صورت هوشمند در سیستم تفکیک می­کند، که صورت تعمیر شدن سرجوش نیازی به اضافه کردن سرجوش جدید نبوده و سیستم به صورت خودکار مجوز گزارشات مجدد را صادر می­کند.

 • جوش و تست­های غیر مخرب در کنترل کیفیت (Welding)
 • کنترل Welding Process بر اساس WPS
 • ثبت و گزارش­گیری از تست­های غیر مخرب RT, PT, UT, MT,UT,PMI, VT
 • بدست آوردن اختلاف NDT Percent بین Line List و SPEC یا Standard
 • صدور NDT Request روزانه به صورت اتوماتیک و دستی با بررسی موارد ذیل:
  • درصد NDT خطوط
  • تعداد سرهای جوشکاری شده
  • بالانس خطوط
  • بالانس شاپ و سایت
  • بالانس جوشکار
 • ثبت سگمنت ­های عملیات RT (رادیوگرافی به صورت اتوماتیک)
  • کنترل عملیات RT (رادیوگرافی) بر اساس نتیجه سگمنت-ها Repair, Retake, Reshoot
  • صدور Penalty روزانه به صورت اتوماتیک و دستی به هنگام وارد کردن جواب رادیوگرافی با بررسی : بازه زمانی ، شرایط جوشکاری ، سایز جوشکاری و درصد تعمیرات جوشکار
 • محاسبه PWHT قابل انجام بر اساس Piping Class و Size و Thickness
 • ثبت و گزارش­گیری از فرآیند PWHT, Hardness Test
 • محاسبه Welder Performance و کنترل جوشکاران بر اساس تست فرم­های صادر شده

غیر فعال کردن جوشکاران بر اساس درصد مجاز پروژه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.